Nieuws

Mag je in een bestemmingsplan duurzaamheids- en energie-eisen in aanvulling op het Bouwbesluit opnemen?

Nee, dat mag niet. Het Bouwbesluit (2003) heeft een uitputtend karakter. Je mag dus geen aanvullende regeltjes over duurzaamheid of energie-eisen in het bestemmingsplan opnemen.

Dat je dit ook niet privaatrechtelijk mag regelen, is al een tijdje geregeld in artikel 122 Woningwet (zie ook Hoge Raad 17 juni 2011, LJN: BQ1677). Met dit artikel uit de Woningwet wil(de) de wetgever ook alle overbodige voorschriften in het bouwproces afschaffen en de bouwvoorschriften uniformeren (TK 1986-1987, 2006, nr. 3, blz. 1).

Kortom, als je aanvullende eisen over duurzaamheid en energie wil opleggen, dan kun je dit vergeten. Privaatrechtelijk mag dit niet en nu is ook bepaald dat dit niet mag met een bestemmingsplan.

Op vrijwillige basis deze zaken regelen is natuurlijk een ander verhaal.

Bron: ABRvS 10 augustus 2011, JM 2011/112, noot

Frank HabrakenMag je in een bestemmingsplan duurzaamheids- en energie-eisen in aanvulling op het Bouwbesluit opnemen?